Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama 2018Ehliyet Sınavı Sonuçlarınızı Sorgulamak için Buraya Tıklayınız
MEB Ehliyet Sınav Sonuçları
Ehliyet sınav puan sorgulama işleminiz için yukarıdaki forma TC Kimlik Numaranızı yazarak sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınav sonuçlarınızı bu sayfadan öğrenebileceksiniz. Ehliyet Sınav Sonuç bilgilerinizi MEB'in "Merkezi Sistem Sınavları" internet adresinden online olarak öğrenebilirsiniz.
Ehliyet Nedir?

Ehliyet arapça kökenli bir kelimedir. Dilimizdeki kullanımı karayolunda gidebilen motorlu yada motoru olmayan araçların ilgili birey tarafından kontrol edilebileceğini gösteren belge niteliği taşımaktadır. Başka bir deyişle yeterlilik belgesi olarak da tanımlanabilmektedir. Ehliyet ya da dilimizdeki karşılığı olan sürücü belgesi resmi makamlar tarafından verilen bir çeşit kimlik belgesi niteliğindedir. Ehliyetler tek bir tip değildir. Kullanılacak olan aracın özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle kullanılacak araçlarda olduğu gibi sürücü belgeleri de çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıfları ve kullanabilecekleri araçları şu yazımızda bulabilirsiniz: Ehliyet Sınıfları Nelerdir

Ehliyet artık günümüz şartlarında bir vasıftan ziyade, sanki herkeste olmazsa olmaz belgelerden biri haline geldi. Öyle ki ülkemizde her genç, ehliyet alabilmek için 18 yaşını doldurabilmek adına gün sayıyor. Zaten ehliyet başvurularının büyük çoğunluğunu da bu yaş sınırını dolduran genç yurttaşlar oluşturuyor. Burada şöyle bir sorun meydana getiriyor. Ehliyetini 18 yaşında alan bir genç, henüz araç sahibi olmadığı için, ehliyet sonrası pratik yapma fırsatı bulamıyor. Araç sahibi olana kadarki aradan geçen yıllarda, araba kullanmak büyük ölçüde unutulduğu için, aldığı arabayla tam bir “acemi” konumunda trafiğe çıkmak zorunda kalıyor. Bu kişilerin sayısı trafikte hayli fazla olduğundan, kendilerinin ve trafiğin güvenliğini tehlikeye düşüren durumlar meydana gelmesi kaçınılmaz oluyor.O bakımdan ehliyet almaya hak kazanan kişilerin, kendi araçlarını alana kadar mutlaka her fırsatta sürüş pratiği yapmalarını tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki sizler sürücü eğitimini yeni almış, sürücü belgesi sahibi olmuş kişiler olarak araç kullanmasını artık biliyorsunuz. O bakımdan, eşinizin dostunuzun arabasını ödünç isteme konusunda çekingen davranmamanızı önerir, kazasız ve keyifli sürüşler dileriz.

Ehliyet Randevu

Teorik ve Direksiyon Sınavlarından Başarılı Olduktan Sonra, Emniyet Müdürlüğü Trafik / Ehliyet Bürosundan Sürücü Belgesini Almak İçin Yapılması Gereken İşlemler:

Sınavlardan başarılı olup sürücü belgesi alma hakkı elde etmiş adaylarımız, kursumuzdan aldıkları sertifika ve dosyalarını trafik şube müdürlüğüne götürmeden önce ehliyet randevusu almaları gerekmektedir. Aksi taktirde dosyaları kabul edilmeyecektir.

Trafikten Ehliyet almak, yenilemek, zayi ve yabancı ehliyet alımlarının tamamı için randevu almak gerekmektedir.

İşlem Sırası

1- Kursumuzdan Sürücü Sertifikasını alınız. (İçinden herhangi bir evrak kesinlikle almayın / atmayın. Sürücü sertifikası kaybedilirse gazete ilanı verilerek zayi işlemi yapılması gerekecektir ve ek ücretlere tabidir)

2- Trafikten (İstanbul veya tüm yurtiçinde herhangi bir trafik ehliyet bürosundan alabilirsiniz) Ehliyet Randevusu Alınız.

3- Ehliyet harç ücretlerini, Trafik büroya gitmeden bankaya yatırınız (Halkbank'ın tüm şubelerine T.C Kimlik No, isim ve ehliyet sınıfı belirterek yatırabilirsiniz)


Konular

Dijital kimliği kimler alabilecek?
Hangi pasaport nereden alınır?
Okur yazarlık belgesi ile ehliyet alınır mı?
E devlet üzerinden soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır?
Soyağacı sorguma ne zaman tekrar açılacak?
Soy sorgulama için günlük belirli bir kota olacak
Araç muayenesinden geçmenin püf noktaları
Sıfır otomobil ve kamyonetlerin ilk tescil işlemleri nerede yapılıyor?
Plakadan Ceza Sorgulaması Yapıldığında Hangi Bilgilere Ulaşılabiliyor?
e-Devlet soyağacı uygulamasına bakan, çifte vatandaşlık başvurusunu nasıl yapacak?
İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanların lise mezunu olması şart mı?
Tesk kart nedir?
Suriyeli mülteciye yeni kimlik
Direksiyon eğitimi dersi sınavlarında görev alanların ücretleri eşitlendi
Kusurları giderilmeyen araç trafikten men edilir mi?
E Devlet araç sefer görev emri sorgulama kimleri kapsıyor?
Yeni ehliyetlerdeki kan grupları hatalı mı?
Direksiyon eğitim sınavında e-tablet dönemine geçildi
Schengen vizesi almak isteyenler için önemli değişiklik
Yeni kimlik ve ehliyetler için personel yetersiz mi?
Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler yeniden Türk vatandaşlığını kazanabiliyor mu?
Türkiye'de en çok kullanılan soyadları açıklandı
Göç idaresi müdürlüğü adresleri tıkla indir
Ehliyet, yeni kimlik ve pasaport alacaklar dikkat!
Kimlik belgesi üzerinden sabıka kayıtları incelenebilir mi?
İnternete ehliyetsiz girilemeyecek mi?
Araçlarda akıllı takip sistemi hangi durumlarda uyarı verecek?
Kimlik ve ehliyet sorgulamasında yeni dönem
Trafik Genel Eğitim Planında Neler Var?
Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor