2018 Ehliyet Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman (MTSAS MEB Takvimi 2018)2018 MEB MTSAS Sınav Yerinizi Öğrenmek için Tıklayınız

2018 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu Yayımlandı.İlgili Kılavuza Ulaşmak için Buraya Tıklayınız

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Ehliyet Sınav Tarihleri Sınav Takvimi.MEB Ehliyet sınav soru ve cevapları. Geçmiş tüm ehliyet sınavlarında sorulan soru ve cevaplar.
Mili Eğitim Bakanlığı,2018 Yılı Sınav Uygulama Takvimini Açıkladı.Buna göre;

2018 Ehliyet Sınav Tarihleri Ne Zaman?

1.sınav ŞUBAT 2018(saat 14.00)


2.sınav MAYIS 2018 (saat 14.00)


3.sınav TEMMUZ 2018( saat 14.00)


4.sınav EKİM 2018 (saat 14.00)


5.sınav ARALIK 2018(saat 14.00)

*** TÜM BAKANLIKLARA BAĞLI/İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLARLA YAPILACAK OLAN PROTOKOLLÜ SINAVLAR

Sınav protokollerinde belirtilecektir.

2018 Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2018 Yılı Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu İndir

2018 Yılı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav Takvimini İndirmek için Tıklayınız
MEB MTSAS EHLİYET SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MTSAS ÇIKMIŞ EHLİYET SINAV SORULARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ehliyet Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı (2018 MTSAS) sınavları başvuru ve sınav tarihleri ne zaman?

Sürücü adaylarının merakla beklediği 2018 Ehliyet Sınav ve Başvuru Takvimi nihayet yayınlandı. Sürücü adayları 2018'de toplam 5 ehliyet sınavından kendilerine uygun olan ehliyet sınavına sürücü kursları aracılığıyla girebilecek. Sürücü kursları sınava girecek adayların ehliyet sınavı başvurularını her ayın 10'undan sonra MEB aracılığıyla yapacak.

-Ehliyet 2018 sürücü kursu ehliyet kursiyerleri onay tarihleri;

-Ehliyet 2018 sınav takvimi ve başvuru ücretlerinin bankalara yatırılacağı tarihler;

-Ehliyet sınav ücretinin yatırılacağı bankalar; İşte tüm detaylar;

İşte MEB tarafından bugün saat 13.00’da yayınlanan Ehliyet 2017-2018 başvuru ve sınav tarihleri;

2018 yılı ve daha önce MTSK’ya kayıtlı olan kursiyerlere MTSKS‘nin bütün sertifika sınıflarında teorik derslerin yazılı sınavlarında sorulacak soru sayısı ve süreleri Tablo-2/A’da gösterilmiştir.

Tablo-2/A MTSKS Sertifika Türü-Dersler-Soru Sayısı- Süreler2018 yılından itibaren MTSK’ya kayıtlı olan kursiyerlere MTSKS‘nin bütün sertifika sınıflarında teorik derslerin, yazılı sınavlarında sorulacak soru sayısı ve süreleri Tablo-2/B’de gösterilmiştir.

Tablo-2/B MTSKS Sertifika Türü-Dersler-Soru Sayısı- SürelerYazılı sınav sonuçları açıklandıktan sonra direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavı yapılmaktadır. Kursiyer, yazılı ve uygulamalı sınavlardan başarılı olduğu takdirde sertifika almaya hak kazanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü on-line olarak Özel MTSK Modülünden sertifika kontrolü yaptıktan sonra sürücü belgesi düzenleyecektir.

2018 ehliyet başvuru sınav ücreti hangi bankalara yatırılacak?

2018 yılında yapılacak 6 ehliyet sınavı için başvuru ve sınav ücretleri

Ehliyet sınav ücretinin yatırılacağı bankalar

Ehliyet sınav ücretini adaylar, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSAS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde yatırabilirler. Banka dekontunda adayın adının, soyadının, T.C. kimlik numarasının ve sınavın adının bulunması gerekir. Aday, banka dekontunu MTSAS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde MTSK müdürlüğüne teslim edecektir. T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk adayın olacaktır. MTSAS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süreleri değiştirilmez ya da uzatılmaz.

Ehliyet sınavlarına en fazla kaç kez giriliyor?

2018 Ehliyet Kılavuzunda göre, sürücü adayları, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmeyen adayın 1(bir) hakkı kullanılmış sayılır. Adayın sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir yatakta tedavi gerektiren doktor raporu varsa 4 (dört) yazılı (test) ve 4 (dört) uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilir. Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler istemesi hâlinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilir. Teorik derslerin sınavından dört dönem sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavında ise ikinci dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilirler. Adayların sınavda başarısız olmaları durumunda tekrar sınava girmeleri gerekmektedir. Sınava girebilmek için tekrar sınav ücreti yatırılması zorunludur.

2018 YILI SÜRÜCÜ BELGESİ HARÇ ÜCRETLERİ

2018 yılı 1 yıllık ehliyet harcı 163 lira olurken, B sınıfı ehliyet harcı 402 lira oldu. Harçların da aynı oranda zam görmesiyle 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 154,70 liradan 163,33 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı da yeni yılda 403 lira olacak. Vergi, harç ve cezaların yeniden değerleme oranında artırılması durumunda fatura, gider pusulası gibi belgelerin verilmemesi ve alınmamasının cezası 211,16 liraya çıkacak.

2018 yılı Harç ve Sınav Ücretleri Açıklandı mı?

Yazılı Sınav Hizmetleri Ücreti 60 TL


Direksiyon Sınav Ücreti 60 TL


Şoförler Odası Sürücü Belgesi Dosyası 10 TL


Sürücü Belgesi Kart Ücreti 119 TL


A1, A2, F, H Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli 126,70 TL


B Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli 381,70 TL


D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli 636,60 TL


Uluslararası Sürücü Belgesi 254,40 TL

Ehliyet sınavı başvuru ve kayıt işlemleri nasıl yapılıyor?

İşte kayıtlarla ilgili MEB’den yapılan açıklama;

“Dönem kaydı kurum tarafından doğru olarak yapılan adayların MTSAS Ehliyet başvurusu, adayın kayıt yaptırdığı kurs müdürlüğüne banka dekontunu teslim etmesi ve Özel MTSK Modülünde paranın yatırıldığı görülmesinden sonra il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün onay vermesi ile gerçekleşecektir.”

Motorlu taşıt sürücü kursuna (ehliyet) kayıt yaptırma şartları

Milli Eğitim Bakanlığı ehliyet sınav kılavuzunda yer alan bilgilere göre, sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan adaylar, motorlu taşıtlar sürücü kurs müdürlüklerine kayıt yaptıracaklar. Kayıt şartları şu şekilde;

- A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.

- B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.

- C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)

- A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.

- Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporu almış olmak.

- “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.

- Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

- Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

- Nüfus cüzdanı fotokopisini MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

Yabancı uyruklu adaylardan;

- Pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi,

- Öğrenim vizesinin bulunması veya Türkiye’de altı aydan fazla kalacağını gösteren ikametgâh izni veya öğrenim vizesi,

Öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi,

Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporu’nu kayıt esnasında

MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi,

Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş bir adet vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi, istenmektedir.

Peki Ehliyet için başvuru süreci nasıl işliyor?

Ehliyet almak isteyen adayın, öncelikle bir Motorlu Taşıt Sürücü Kursları (MTSK) müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu teorik ve uygulama derslerinin eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. MTSK’ya kayıt yaptıran, belgelerini süresi içerisinde tamamlayan, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin Özel MTSK Modülünden başvurularını kabul ettiği ve elektronik onaylama işlemi yapılan adaylar MTSAS’a girebilmektedir. Adayların başvuru işlemlerini adayın devam ettiği MEB onaylı ehliyet kursları adayın yerine gerçekleştirmektedir. Bu nedenle sürücü adayları kendi tercih ettiği sürücü kurslarına başvuru yapıp derslere devam ettikleri takdirde sınavlara girmek için başvuru yapabilirler.

Ehliyet türleri şu şekilde

İlk defa yazılı(test) sınava girecek adaylar sertifika türlerine göre;

A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sertifika türlerinde;

*İlk Yardım Dersi,

*Trafik ve Çevre Dersi,

*Araç Tekniği Dersi’nden sorumlu olacaktır.

Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi tablo-1’de gösterilen belge sınıfı ve araç cinsine göre düzenlenmektedir.

Ehliyet almaya hak kazanan adaylar ne yapacak?

Ehliyet için müracaata gerek kalmadı

Yeni düzenlemeyle direksiyon sınavını geçen sürücü adayının ehliyet almak için bizzat müracaat şartı da kaldırıldı. Direksiyon sınavını geçen adayların sınav bilgileri elektronik ortamda otomatik olarak Emniyet Genel Müdürlüğüne iletilecek. Böylece elektronik sistem üzerinden alınan bilgiler esas alınarak, sürücü adayının trafik tescil birimlerine bizzat müracaat şartı aranmadan, sertifikaları sürücü belgesine dönüştürülecek.

Bu işlem Emniyet Genel Müdürlüğünce, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin ilgili maddesinde belirtilen usul ve esaslara göre merkezi olarak kişiselleştirilerek basılacak ve ilgililerin beyan etmiş oldukları adreslerine posta yoluyla gönderilecek.

2 yıl şartı yine geçerli

Sürücü adaylarının sürücü sertifikalarını sürücü belgesine dönüştürme süresi daha önceki düzenlemede olduğu gibi yine iki yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde sınıfına uygun sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erecek. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanma yetkisi verilmeyecek.

Yeni düzenlemede, kurslara kaydolacak kursiyerlerden istenecek belgelere parmak izi alındığına dair belge beyan etme zorunluluğu da eklendi. Bu belgenin ilçe emniyet müdürlüklerinden alınacağı kaydedildi.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) ehliyet sınavlarına getirdiği yeni düzenlemenin üzerinden yaklaşık bir yıla yakın bir süre geçti. Geçen süre zarfında ehliyet alabilenlerin sayısı bazı illerde yüzde 40'lara kadar düştü.

Bakanlık verilerine göre, direksiyon uygulama sınavlarına ilk girişte başarısız olanların yüzde 70'i, dubalar arasına geri geri kurallara göre park yapamadı.

1 yorum

ehliyet sınav parasını bitiş

ehliyet sınav parasını bitiş tarihinden sonra yatırabilirmiyim?

11.02.2015 - Misafir

Konular

Dijital kimliği kimler alabilecek?
Hangi pasaport nereden alınır?
Okur yazarlık belgesi ile ehliyet alınır mı?
E devlet üzerinden soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır?
Soyağacı sorguma ne zaman tekrar açılacak?
Soy sorgulama için günlük belirli bir kota olacak
Araç muayenesinden geçmenin püf noktaları
Sıfır otomobil ve kamyonetlerin ilk tescil işlemleri nerede yapılıyor?
Plakadan Ceza Sorgulaması Yapıldığında Hangi Bilgilere Ulaşılabiliyor?
e-Devlet soyağacı uygulamasına bakan, çifte vatandaşlık başvurusunu nasıl yapacak?
İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanların lise mezunu olması şart mı?
Tesk kart nedir?
Suriyeli mülteciye yeni kimlik
Direksiyon eğitimi dersi sınavlarında görev alanların ücretleri eşitlendi
Kusurları giderilmeyen araç trafikten men edilir mi?
E Devlet araç sefer görev emri sorgulama kimleri kapsıyor?
Yeni ehliyetlerdeki kan grupları hatalı mı?
Direksiyon eğitim sınavında e-tablet dönemine geçildi
Schengen vizesi almak isteyenler için önemli değişiklik
Yeni kimlik ve ehliyetler için personel yetersiz mi?
Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler yeniden Türk vatandaşlığını kazanabiliyor mu?
Türkiye'de en çok kullanılan soyadları açıklandı
Göç idaresi müdürlüğü adresleri tıkla indir
Ehliyet, yeni kimlik ve pasaport alacaklar dikkat!
Kimlik belgesi üzerinden sabıka kayıtları incelenebilir mi?
İnternete ehliyetsiz girilemeyecek mi?
Araçlarda akıllı takip sistemi hangi durumlarda uyarı verecek?
Kimlik ve ehliyet sorgulamasında yeni dönem
Trafik Genel Eğitim Planında Neler Var?
Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor