Okur yazarlık belgesi ile ehliyet alınır mı?İlkokul mezunları ve ortaokul mezunları ehliyet alabilir mi? Kimler ehliyet almak için başvuruda bulunabilirler? Ehliyetteki yeni düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulunan Kars Sürücü Kursları Dernek Başkanı Azat Ceyhan, yeni yönetmeliğe göre ilkokul mezunlarına da ehliyet müjdesi verdi.

ilkokul ve ortaokul mezunları ehliyet alabilir mi? Yeni yılı itibariyle ehliyet belgesi alınması hususunda gerek öğrenim durumu, gerekse belge alma şartları noktasında birçok değişikliğe gidilirken, bu değişimler birçok vatandaşın da lehine oldu. Ehliyet belgesi alımındaki yeni düzenlemeyle 4+4+4 eğitim sistemiyle ilişkili olarak ilkokul 4. sınıfa kadar okumuş olanların da ehliyet alabileceğini söyleyen Ceyhan, merak edilen birçok konuya da açıklık getirdi.Ceyhan, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

“Türkiye'de sürücü belgesi alma şartlarında gerek öğrenim gerek yaş ve sağlık açısından bir çok değişiklik yaşandı. Söz konusu bu değişiklikler veya sınavlarla ilgili bir çok yenilikte beraberinde geldi. Bu değişiklikler sürücü adaylarında, sürücü belgesi alacak olan şahıslarda veya kamuoyunda bir tereddüde yola açmış bulunmaktadır. Acaba sürücü belgesi alırken özellikle yaş olayı ve öğrenim açısından bir değişiklik var mı? diye düşünenler var. Geçmişte 90'lı yıllarda iki defa ilköğretim ilkokul bitirmiş olanların sürücü alması yasaklanmıştı. Daha doğrusu ilkokul diplomaları geçersiz kılınmıştı. Ancak daha sonra yapılan düzenlemelerle bu haklar iade edilirken 2012 yılından sonra özellikle öğrenim çağında öğrenim yıllarının 4 +4 +4 şeklinde şekillenmesi sonucu 4 sınıfı bitiren ilkokul düzeyinde mezun kabul edildiğinden 4'cü sınıfı bitiren vatandaşlar sürücü belgesi için müracaat edebilir. İlkokul mezunu, ortaokul mezunu vatandaşlar tereddütsüz başvuruda bulunabilir, ilkokul bitirmemiş olanlarda 4 sınıfı bitirmiş olma şartı ile müracaatlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca ilkokul 3 veya 4'cü sınıfa kadar okuyup da okulu bitirmeyenler sonradan Halk eğitim müdürlüklerinden belli bir saat karşılığında alınan eğitim yani ikinci kademe yetişkinler eğitim belgesi de geçerlidir. Dolayısıyla kısaca şöyle ifade edeyim ikinci kademe olsun 4'cü sınıfı bitirenler olsun ve bunun üstündeki herkes sürücü belgesi alabilirler."

B Otomobil Düz vites ehliyeti almak için gereken şartlar

-- 2918 sayılı Trafik Kanununa göre B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19'dan gün almak gerekmektedir.


-- B sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil, Kamyonet kullanılabilmektedir.


-- B Ehliyet alacak sürücü adayları Teorik (Trafik,Motor,İlkyardım,Trafik adabı Toplam 50 soru) ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur..


-- Her hangi bir sınıf Sürücü belgesi olup B sınıfı almak isteyenler sadece direksiyon sınavlarına tabi tutulur


-- B sınıfı ile yüklü ağırlığı 750 Kg dahil olmak üzere römorklu araç kullanılabilir

67 Yaşında Motosiklet Ehliyeti Aldı

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde ikamet eden Hayrettin Bozkurt 67 yaşında motosiklet ehliyeti aldı. Ağır vasıta ehliyeti olan ve motosiklet kullanan Bozkurt, kurallara uymak için A2 sınıfı ehliyet aldığını söyledi. Hayrettin Bozkurt, "Beni motosiklet ehliyeti almaya iten neden, trafik kuralları. Ufak bir motosikletim var. kullanabilmem için ehliyet gerekiyordu. Motosikleti alırken zaten polis arkadaş demişti 'ehliyetin var mı?' Ağır vasıta olduğunu söyledim. Bana 'bu ehliyet geçmez' dedi. Bende 'geçeni alırız' dedim. Arkadaşlara müracaat ettim. Sağ olsunlar yardımcı oldular. Bugün kısmetse sınava giriyoruz. Bu yaştan sonra ehliyet almak çok heyecan verici bir duygu. 2-3 günden beri çalışıyorum. Geçemezsem üzülürüm" dedi.


Lapseki Özel Sürücü Kursu yetkilileri, Bozkurt'un, ilerleyen yaşına rağmen kurallara uymak için ehliyet sahibi olmaya çalıştığının altını çizerek, "İnşallah başarılı olacak. Eğitimin yaşı yok. Amaç kurallara uymak. Kurallara uymak için Hayrettin ağabeyimiz çok başarılı bir örnek. İnşallah hak ettiğini alır" diye konuştu. Komisyon nezaretinde direksiyon sınavını başarıyla geçen Hayrettin Bozkurt, ehliyet almaya hak kazandı.

Konular

Dijital kimliği kimler alabilecek?
Hangi pasaport nereden alınır?
Okur yazarlık belgesi ile ehliyet alınır mı?
E devlet üzerinden soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır?
Soyağacı sorguma ne zaman tekrar açılacak?
Soy sorgulama için günlük belirli bir kota olacak
Araç muayenesinden geçmenin püf noktaları
Sıfır otomobil ve kamyonetlerin ilk tescil işlemleri nerede yapılıyor?
Plakadan Ceza Sorgulaması Yapıldığında Hangi Bilgilere Ulaşılabiliyor?
e-Devlet soyağacı uygulamasına bakan, çifte vatandaşlık başvurusunu nasıl yapacak?
İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanların lise mezunu olması şart mı?
Tesk kart nedir?
Suriyeli mülteciye yeni kimlik
Direksiyon eğitimi dersi sınavlarında görev alanların ücretleri eşitlendi
Kusurları giderilmeyen araç trafikten men edilir mi?
E Devlet araç sefer görev emri sorgulama kimleri kapsıyor?
Yeni ehliyetlerdeki kan grupları hatalı mı?
Direksiyon eğitim sınavında e-tablet dönemine geçildi
Schengen vizesi almak isteyenler için önemli değişiklik
Yeni kimlik ve ehliyetler için personel yetersiz mi?
Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler yeniden Türk vatandaşlığını kazanabiliyor mu?
Türkiye'de en çok kullanılan soyadları açıklandı
Göç idaresi müdürlüğü adresleri tıkla indir
Ehliyet, yeni kimlik ve pasaport alacaklar dikkat!
Kimlik belgesi üzerinden sabıka kayıtları incelenebilir mi?
İnternete ehliyetsiz girilemeyecek mi?
Araçlarda akıllı takip sistemi hangi durumlarda uyarı verecek?
Kimlik ve ehliyet sorgulamasında yeni dönem
Trafik Genel Eğitim Planında Neler Var?
Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor