Kimlik belgesi üzerinden sabıka kayıtları incelenebilir mi?İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önümüzdeki hafta kimlik kontrolünde yeni döneme geçileceğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 173. yıl dönümü dolayısıyla Polis Radyosu'ndaki, "Güne Merhaba" programına katıldı. Programda, kimlik belgesi üzerinden sabıka kayıtlarının inceleneceği yeni bir uygulamaya geçileceğini söyleyen Soylu, "İlk olarak 250 polise, 250 jandarmaya barkod okuyucu vereceğiz. Vatandaşımızın kimliğini o barkod okuyucuya tutacaklar. Yaklaşık 1-2 saniye içinde vatandaşın aranma kaydı olup olmadığını, herhangi bir suçla karşılaşıp karşılaşılmadığını belirtecek" dedi.

Bakan Soylu, programda gazetelerde günün öne çıkan haberlerini okurken, Azez, Afrin, Hakkari, İstanbul ve Şırnak'taki polis memurlarıyla telefon bağlantısı gerçekleştirdi.

Barkodlu uygulama

Programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhtarların Endülüs gezisine götürülmesi talimatı verdiğine değinen Soylu, talimat gereği çalışmaların yapıldığını ve bugün ilk kafilenin yola çıktığını bildirdi. Soylu, beş şehirden 50 muhtarın İspanya'ya gittiğini belirterek, "5 bin muhtarın planlaması yapıldı" dedi.

Marketlerdeki barkod okuyucuyu sistemiyle ürünün özelliği ve fiyatının çok kısa zamanda öğrenildiğini belirten Soylu, "Önümüzdeki hafta yeni bir uygulama başlatıyoruz. İlk olarak 250 polise, 250 jandarmaya barkod okuyucu vereceğiz. Vatandaşımızın kimliğini o barkod okuyucuya tutacaklar. Yaklaşık 1-2 saniye içinde vatandaşın aranma kaydı olup olmadığını, herhangi bir suçla karşılaşıp karşılaşılmadığını belirtecek. Otobüs kontrolü 6-7 dakikada bitecek" dedi.

Sürücülere eğitim

Türkiye'de en çok kaza yapan bin sürücüyü tespit ettiklerini vurgulayan Soylu, şöyle konuştu: "Türkiye'de en çok kaza yapan sürücülerden 200'üne geçen hafta eğitim verdik. Türkiye Sigortalar Birliği ile bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Eskişehir'de de sürücüler için bu konuda güzel bir eğitim pisti yapacağız. Bunun da projeleri gerçekleşti, adımları atılacak. Özellikle şehirlerimizdeki trafiğin hareketliliğini ve akışını temin edebilmek için yurtdışından 284 yeni nesil polis motosikleti getiriyoruz. Arkadaşlarımız trafik polislerimizin elbiselerini tasarlıyor. O görünürlüğü ortaya koyabilecek yeni kıyafetlerle trafik polislerimiz ortaya çıkacak. 13 bin polis memuru eğitime başladı."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türk Polis Teşkilatı'nın 173. Kuruluş Yıl Dönümü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Tıpkı bir çocuğun zorda kaldığında önce "anne" demesi gibi, "İmdat polis" ifadesinin de vatandaşın canı, malı tehlikedeyken diline gelen ilk kelimeler olduğunu vurgulayan Soylu, bunun 173 yıldır böyle olduğunu kaydetti. Soylu, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vatandaşımız ne zaman 'imdat polis' diye haykırsa, bu teşkilatın bütün mensupları, canını ortaya koyup bu milletin her ferdinin imdadına koşmaya devam edecektir" dedi.

Polislerle kahvaltı

Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve beraberindeki emniyet mensuplarıyla birlikte Anıtkabir'i de ziyaret etti. Soylu, mozoleye çelenk bırakılması ve saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Soylu, 10 Nisan Polis Günü dolayısıyla Balgat 10 Nisan Polis Merkezi Amirliği'nde emniyet personeliyle de kahvaltıda bir araya geldi

Konular

Dijital kimliği kimler alabilecek?
Hangi pasaport nereden alınır?
Okur yazarlık belgesi ile ehliyet alınır mı?
E devlet üzerinden soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır?
Soyağacı sorguma ne zaman tekrar açılacak?
Soy sorgulama için günlük belirli bir kota olacak
Araç muayenesinden geçmenin püf noktaları
Sıfır otomobil ve kamyonetlerin ilk tescil işlemleri nerede yapılıyor?
Plakadan Ceza Sorgulaması Yapıldığında Hangi Bilgilere Ulaşılabiliyor?
e-Devlet soyağacı uygulamasına bakan, çifte vatandaşlık başvurusunu nasıl yapacak?
İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanların lise mezunu olması şart mı?
Tesk kart nedir?
Suriyeli mülteciye yeni kimlik
Direksiyon eğitimi dersi sınavlarında görev alanların ücretleri eşitlendi
Kusurları giderilmeyen araç trafikten men edilir mi?
E Devlet araç sefer görev emri sorgulama kimleri kapsıyor?
Yeni ehliyetlerdeki kan grupları hatalı mı?
Direksiyon eğitim sınavında e-tablet dönemine geçildi
Schengen vizesi almak isteyenler için önemli değişiklik
Yeni kimlik ve ehliyetler için personel yetersiz mi?
Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler yeniden Türk vatandaşlığını kazanabiliyor mu?
Türkiye'de en çok kullanılan soyadları açıklandı
Göç idaresi müdürlüğü adresleri tıkla indir
Ehliyet, yeni kimlik ve pasaport alacaklar dikkat!
Kimlik belgesi üzerinden sabıka kayıtları incelenebilir mi?
İnternete ehliyetsiz girilemeyecek mi?
Araçlarda akıllı takip sistemi hangi durumlarda uyarı verecek?
Kimlik ve ehliyet sorgulamasında yeni dönem
Trafik Genel Eğitim Planında Neler Var?
Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor