Ekim 2018 Ehliyet Sınavı BilgileriEkim 2018 günü yapılacak Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı (Ehliyet) için başvuru ve başvuru ücreti açıklandı.
*** ÇIKMIŞ EHLİYET SORU VE CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Ekim 2018 Ehliyet Sınavı Hangi Gün ve Saat Kaçta Yapılacak?

Ekim 2018 günü yapılacak.Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavları (Ehliyet) “MTSAS sınav takviminde” belirtilen tarihlerde, saat 11.00’de başlayıp, tek oturum olarak yapılmaktadır. (saat 11.00’ den sonra hiçbir aday, kesinlikle sınava alınmaz). Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için adayların en geç saat 10.30’da sınav giriş belgesinde belirtilen salonda hazır bulunmaları gerekmektedir. Adayların sınava gelirken yanında fotoğraflı ve çift mühürlü sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı (pasaport ve/veya başka sınıf sürücü belgesi), en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurmalıdır.

Kimlik belgesi yanında olmayan adaylar kesinlikle sınava alınmaz. Ehliyet yazılı sınav süresi 60 dakikadır. Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevaptır. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecektir. Soru kitapçığına işaretlenen cevaplar, fotoğraflı cevap kâğıdına işaretlenmediği takdirde değerlendirme işlemine alınmayacaktır. Bu nedenle adayların sorulara verdiği cevapları fotoğraflı cevap kağıdına işaretlemeleri gerekmektedir.

*** 2018 yılının en son ehliyet sınav tarihi ise Ekim 2018'de yapılacak.
İşte kayıtlarla ilgili MEB’den yapılan açıklama;

“Dönem kaydı kurum tarafından doğru olarak yapılan adayların MTSAS Ehliyet başvurusu, adayın kayıt yaptırdığı kurs müdürlüğüne banka dekontunu teslim etmesi ve Özel MTSK Modülünde paranın yatırıldığı görülmesinden sonra il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün onay vermesi ile gerçekleşecektir.”
ELEKTRONİK SINAV

Ankara'dan sonra pilot il seçilen Eskişehir'de de Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Teorik Sınavları (MTSAS) artık elektronik ortamda yapılması, ehliyet alacak vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.

ARTIK BEKLEMEK YOK

3 yıldır Ankara'da uygulamaya konulan elektronik ortamda sınav Eskişehir'de de yapılmaya başlandı. Ehliyet alacak olan vatandaşlar artık yazılı sınav için aylarca beklemek zorunda kalmayacak. Sürücü adayları gitmiş oldukları kurslarda, elektronik ortamda sınava girme talebinde bulunarak kısa sürede sınava girebilecek. Diğer yandan elektronik ortamda sınava giren adaylar, sınav sonrasında sonuçlarını anında öğrenebilecek. Pilot il seçilen Eskişehir'de projenin başarılı olması sonrasında da diğer illerde de uygulamaya konulacağı öğrenildi.

ANKARA'DAN SONRA ESKİŞEHİR'DE UYGULANIYOR

Konuyla ilgili konuşan Eskişehir İl Milli eğitim Müdürü Necmi Özen, uygulamanın Ankara'dan sonra ilk kez Eskişehir'de uygulandığına dikkat çekti. Uygulamanın 3 yıldır Ankara'da uygulandığını ifade eden Özen, "Bakanlığımız tarafından sürücü adaylarına uygulanan yazılı sınavlar elektronik ortamda uygulanmaya başlandı. E-sınav diyoruz buna.

ELEKTRONİK ORTAMDA ANINDA SINAV

Normalde iki yılda bir yapılan sınavlar, sürücü kurslarının teorik bilgilendirmelerinden hemen sonra, adaylar kurslara yaptıkları müracaatlarla ilk olarak elektronik ortamdaki sınava alınıyor. 3 yıldır Ankara'da uygulanan bu sınav, ilk kez farklı bir şehirde uygulanıyor. Eskişehir'deki başarısına göre de diğer illerde uygulanıp uygulanmayacağına karar verilecek. İlk sınavdan sonra sınavın rahatlığını ve kısa sürede sonuca ulaştıklarını adaylarımız görecek.

ÜLKEYE YAYILACAK

Bu sınavlar yaygınlaşacak. Haftada birkaç kez bu sınavı tekrarlayacağız diye düşünüyoruz. Bu uygulamanın geçtiğimiz hafta ilk kez denemesini yaptık. Biz bütün adayların bu sınavdan yararlanmalarını, teknolojinin hayatı kolaylaştırıcı özelliğinden istifade etmelerini bekliyoruz. Sürücü belgesi almak için, sürücü kurslarına müracaat eden vatandaşlarımız, teorik dersleri aldıktan sonra aynı kursa elektronik sınava girmek için müracaat etmeleri halinde ilk yapılacak sınava alınacaklar.

SORULAR ANKARA'DAN

Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın Bilgi İşlem Merkezi'nde depolanmış olan sorulardan kendilerine yansıtılan sorulara cevap verecekler. Sınavın bitiminde de sonuçlarını alarak salondan ayrılabilecekler. Sınavda 50 soru yöneltiliyor. Bu 50 soru için ise adaylara 45 dakika süre veriliyor. Adaylarımızın bu sınavlara ilgi göstermelerini bekliyorum." dedi.

Ehliyet alacaklara uyarı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, stajyer sürücülerin yanlarında aileden ehliyetli birinin bulunması gibi bir zorunluluk bulunmadığını belirterek, "Bu nedenle, vatandaşların stajyerlik sürecini kabus gibi algılayarak telaşa kapılmamaları gerekiyor" dedi.

Yelkenci, yaptığı açıklamada, bazı sürücü derneği temsilcilerinin ehliyette stajyerliğe kalmamak için belli tarihlere kadar sürücü kurslarına kayıt olma çağrısı yaptıklarını, bu çağrılarla stajyerlikle ilgili mevcut durumdan daha zor bir sürecin başlayacağı gibi bir algının oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

Bu konuya açıklık getirmek gerektiğine işaret eden Yelkenci, "Bu söylemleri, manipülatif söylemler olarak görüyoruz. Sürücü adaylarını tahrik ederek bir an önce sürücü kurslarına kayıt olmalarını sağlamaya dönük bu söylemlere tanık oluyoruz" dedi.


Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, 17 Nisan'da yayımlandığını, bakanlık olarak bu değişiklikler doğrultusunda Sürücü Kursları Yönetmeliğinde değişikliğe gideceklerini aktaran Yelkenci, hazırlanan yeni mevzuatı İçişleri Bakanlığının görüşüne sunduklarını belirtti. Trafik Yönetmeliğine göre, stajyerlik süresinin 2 yıl olarak belirlendiğini anımsatan Yelkenci, bu süre içinde stajyer sürücülerin, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı, yaya üstünlüğünü, hız sınırını 3 kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurduklarından stajyer sürücü belgelerinin iptal olacağını anlattı. Bu durumda kursiyerin sürücü kursuna yeniden müracaat etmesi gerekecek.

Stajyerlerin yanlarında ehliyetli istenmiyor

Yelkenci, kamuoyunda, stajyerlik döneminde sürücülerin, Almanya, Avusturya gibi ülkelerdeki gibi stajyer sürücülerin yanlarında ehliyetli birinin bulunması zorunluluğunun Türkiye'de de uygulanacağı gibi yanlış bir algının bulunduğunu vurguladı. Avrupa Birliği sürücü eğitimi ve sınav süreçlerinin değerlendirilmesi projesi kapsamında bu ülkelerdeki uygulamaların görüşüldüğünü, ancak bunun mevzuata getirilmediğini bildiren Yelkenci, şöyle devam etti:


"Dolayısıyla uygulamada, stajyer sürücülerin yanlarında aileden ehliyetli birinin bulunması gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Bu nedenle, vatandaşların stajyerlik sürecini kabus gibi algılayarak telaşa kapılmamaları gerekiyor. Yönetmelikle getirilen alkollü araç kullanmamak, kırmızı ışıkta geçmemek, yaya üstünlüğü ve hız sınırı kurallarının ihlalleri ise zaten bir sürücünün yapmaması gerekenler. Öyle bir algı oluşturuluyor ki sanki stajyerlik döneminde bu kuralları ihlal edemeyecek ancak stajyerlik dönemini geçtiği zaman bu kurallar artık geçerli olmayacak. Böyle bir şey yok."

"Araç kullanmayı öğrenmemişlerse tekrar öğrenecekler"

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, "Sürücü belgesi almak zorlaşıyor. Belgenizi alın, kurslara akın edin" çabası içine girilmesinin yanlış olacağını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz her anlamda, sektörün yanındayız fakat halkımızın mağdur olmaması gerekiyor. Stajyerlik süresi 2 yıl ve bu 2 yıl içinde stajyerlerin kırmızı ışık, aşırı hız, alkol ve yayalarla ilgili kurallara uymaları gerekiyor. Zaten kurallara uymaları gerekiyor. Trafikte can kaybına sebep olan durumlar bu ihlaller ve bu kurallara dikkat etmeyeceklerse elbette bu sürece girmelidirler.

Hatalı başlangıcı düzeltmek bir kişiyi sıfırdan eğitmekten daha zor. Sürücü adayları, araç kullanmayı öğrenmemişlerse tekrar öğrenecekler. Çünkü söz konusu olan insan hayatı."

Bu yıl için 2 sınav dönemi daha bulunuyor

Bu yıl içinde ekim ve aralık aylarında ehliyetler için 2 sınav döneminin daha bulunduğunu bildiren Yelkenci, "Buna karşın MEB'e bazı konfederasyonlar, adayların tereddütleri nedeniyle ehliyet teori sınavının 10 Eylül'e çekilmesi talebinde bulundu. Ancak bu tereddüde gerek olmadığından talebi kabul etmedik" açıklamasında bulundu.

Sürücü kursları sektörünün talep ve isteklerine her zaman duyarlı olduklarını ancak toplumda bir algı oluşturulmasına izin vermeyeceklerini belirten Yelkenci, "Sektör bizim sektörümüz, elbette bu sektörü her şekilde destekliyoruz. Ancak, sürücü belgesi almak isteyenler için endişe gerektiren bir durum yok" dedi.

EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER

Diploma Fotokopisi (Aslı veya Noter tastkli) veya Öğrencilerden 2 adet öğrenci belgesi asıl olacak


Nüfus Cüzdan Fotokopisi


7 Adet Fotoğraf


Savcılıktan Temiz Kağıdı


( Adliyeden Ehliyet için olacak veya Beyan Dilekçesi e-devlet sitesinden de alabilirsiniz)


Sağlık Raporu (Tek tabibten veya hastaneden sürücü olur raporu Aile hekimleri ücretsiz veriyor)


Evli Bayanlardan Evlilik Cüzdanı Fotokopisi


Kan Gurubu Kartı


Ehliyeti Olup Büyütmek İsteyenler


(Ayrıca Yukarıdakilere ek olarak)


Sürücü Belgesi Fotokopisi

Ehliyet sınavında kaç soru var?

Ehliyet sınavında toplamda 50 soru bulunmaktadır.

Ehliyet sınavında trafik dersinden kaç soru var?

Ehliyet sınavındaki soruların 27`si trafik dersinden sorulmaktadır.

Ehliyet sınavında ilk yardım bilgisinden kaç soru var?

Ehliyet sınavındaki soruların 13`ü ilk yardım bilgisi dersinden sorulmaktadır.

Ehliyet sınavında motordan kaç soru var?

Ehliyet sınavındaki soruların 10 tanesi araç tekniği (motor) dersinden sorulmaktadır.

Ehliyet sınavında 3 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?

Hayır. Ehliyet sınavında yanlış cevapladığınız sorular net sayınızı etkilememektedir.

Ehliyet sınavını geçebilmek için kaç puan almalıyım?

Ehliyet sınavını başarıyla geçebilmeniz için her testten en az 70 puan almalısınız.

Ehliyet sınavını geçebilmek için kaç soruyu doğru yanıtlamalıyım?

Ehliyet sınavını başarıyla geçebilmeniz için sınavda en az 35 soruyu doğru cevaplamalısınız.

Ehliyet teori (yazılı) sınavına kaç kez girme hakkı var?

Ehliyet sınavında adaylar, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir.

Ehliyet direksiyon sınavına kaç kez girme hakkı var?

Ehliyet sınavı direksiyon bölümüne her bir sürücü adayının 4 kez girme hakkı bulunmaktadır.

Ehliyet sınavı yılda kaç kez yapılır?

2016 yılında yılda 6 kez yapılan motorlu taşıt sürücü adayları sınavı 2017 yılında azaltılarak yılda 5`e indirilmiştir.

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kapsamında yapılan Ehliyet sınavlarının 4'üncüsü olan MTSAS sınavı bugün yapıldı. Sürücü adayları sınavların ardından sonuçların ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. İlk etapta soruların ve cevapların açıklanacağı daha sonra da sonuçların ilan edileceği biliniyor. Peki Direksiyon sınavı ne zaman olacak? Sınavdan 70 puan ve üzeri alan adaylar direksiyon sınavına da girmeye hak kazanacak. İşte ehliyet sınav sonuç bilgileri.

Konular

Dijital kimliği kimler alabilecek?
Hangi pasaport nereden alınır?
Okur yazarlık belgesi ile ehliyet alınır mı?
E devlet üzerinden soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır?
Soyağacı sorguma ne zaman tekrar açılacak?
Soy sorgulama için günlük belirli bir kota olacak
Araç muayenesinden geçmenin püf noktaları
Sıfır otomobil ve kamyonetlerin ilk tescil işlemleri nerede yapılıyor?
Plakadan Ceza Sorgulaması Yapıldığında Hangi Bilgilere Ulaşılabiliyor?
e-Devlet soyağacı uygulamasına bakan, çifte vatandaşlık başvurusunu nasıl yapacak?
İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanların lise mezunu olması şart mı?
Tesk kart nedir?
Suriyeli mülteciye yeni kimlik
Direksiyon eğitimi dersi sınavlarında görev alanların ücretleri eşitlendi
Kusurları giderilmeyen araç trafikten men edilir mi?
E Devlet araç sefer görev emri sorgulama kimleri kapsıyor?
Yeni ehliyetlerdeki kan grupları hatalı mı?
Direksiyon eğitim sınavında e-tablet dönemine geçildi
Schengen vizesi almak isteyenler için önemli değişiklik
Yeni kimlik ve ehliyetler için personel yetersiz mi?
Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler yeniden Türk vatandaşlığını kazanabiliyor mu?
Türkiye'de en çok kullanılan soyadları açıklandı
Göç idaresi müdürlüğü adresleri tıkla indir
Ehliyet, yeni kimlik ve pasaport alacaklar dikkat!
Kimlik belgesi üzerinden sabıka kayıtları incelenebilir mi?
İnternete ehliyetsiz girilemeyecek mi?
Araçlarda akıllı takip sistemi hangi durumlarda uyarı verecek?
Kimlik ve ehliyet sorgulamasında yeni dönem
Trafik Genel Eğitim Planında Neler Var?
Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor